Planowanie nauki języka.
Po co planować swoją naukę?
Przez ponad dekadę mojej zawodowej pracy związanej z nauczaniem języka angielskiego spotykałam wielu ludzi, którzy pragnęli osiągnąć sukces w angielskim.
Na początku naszej współpracy zawsze pytałam moich kursantów czy uczyli się już wcześniej angielskiego, na co większość odpowiadała twierdząco.
Praktycznie zawsze okazywało się, że uczniowie, którzy do mnie trafili, byli prawdziwymi weteranami kursów angielskiego. Tułali się przez wiele lat pomiędzy korepetytorami a wielkimi szkołami językowymi, skutkiem czego było częste zmienianie nauczycieli.
Niestety, większość z tych osób nie radziła sobie dobrze z angielskim.
Zastanawiałam się, jak to jest możliwe, że uczeń, który uczęszczał przez wiele lat na kurs językowy, nie jest w stanie poprawnie komunikować się po angielsku w codziennych sytuacjach?
Postanowiłam zgłębić temat niczym rasowy detektyw.
Po poznaniu historii kursantów szybko okazało się, co jest przyczyną ich problemów.
W większości przypadków za problemy uczniów odpowiadała chaotyczna nauka, brak sprecyzowania swojego celu oraz w dalszym etapie frustracja, która doprowadzała do pojawienia się bariery językowej.
Okazało się, że u większości moich kursantów zabrakło zaplanowania kluczowych elementów nauki. Poprzedni nauczyciele nie przykładali zbyt dużo wagi do procesu planowania. Skutkowało to pojawianiem się u kursantów problemów już w pierwszych miesiącach nauki.
Jak planować naukę angielskiego?
Nauka języka angielskiego składa się z kilku etapów.
⏺️ Pierwszy – nauka słownictwa.
To kluczowy etap pomagający ruszyć z miejsca, ale także doskonalić swoje umiejętności.
Zatem niezależnie od tego, na jakim poziomie jesteś, zawsze początkowo zaplanuj naukę słownictwa.
Jeśli jesteś na poziomie początkującym – słowa, których będziesz się uczyć, muszą być adekwatne do Twoich umiejętności. Nie ucz się skomplikowanych słów oraz wyrażeń, ponieważ szybko się zniechęcisz.
Jeśli czujesz, że Twój poziom języka angielskiego jest zaawansowany, możesz, a nawet potrzebujesz uczyć się trudniejszych słów oraz wyrażeń po to, aby doskonalić swoje umiejętności. Pamiętaj jednak, aby wybierać do nauki słownictwo, którego używasz w języku polskim.
W przeciwnym wypadku, jeśli będziesz uczyć się słów, których na co dzień nie używasz po polsku, możesz po jakimś czasie odczuwać niechęć do nauki, ponieważ nie będziesz wiedzieć, jak dane słowa wykorzystać w swojej wypowiedzi.
Przykładem, który zobrazuje Ci tę sytuację, jest uczenie się fachowego języka technicznego, którego po polsku nie znasz. Jeśli nie interesujesz się branżą motoryzacyjną, zapewne nie wiesz, co to jest turbosprężarka lub skrzynia korbowa, zatem nie ma potrzeby, abyś uczyła się słów tego typu.
Lepiej przeznaczyć swój czas i energię na inne działania, które przyniosą lepszy efekt.
⏺️ Drugi etap — to nauka gramatyki.
Bardzo ważne jest to, aby przed przystąpieniem do nauki gramatyki posiadać całkiem spory zasób słownictwa. To o tyle ważne, że gramatyka to nic innego jak spoiwo, które łączy dane słowa w zdania.
Jeśli zaniedbasz wcześniejszy etap, czyli naukę słów i wyrażeń – będziesz mieć spore trudności z budowaniem zdań.
⏺️ Trzeci etap nauki angielskiego — szlifowanie płynnej wymowy.
Jest to równie ważny element, który staje się tak zwaną wisienką na torcie w drodze do płynnego posługiwania się angielskim.
Dzięki trenowaniu płynnej wymowy Twój angielski staje się coraz bardziej naturalny i dzięki temu czujesz się pewnie podczas różnych sytuacji, w których będziesz posługiwać się angielskim.
Zaplanowanie nauki każdego z etapów jest bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób będziesz w stanie osiągnąć sukces w angielskim. Pamiętaj, że nie możesz pominąć żadnego z etapów, które stanowią integralną całość.
Nauka słownictwa, gramatyki oraz trening płynnej wymowy to elementy wzajemnie się uzupełniające, stąd pamiętaj, proszę, aby żadnego nie pominąć!
Czy planowanie nauki zajmuje dużo czasu?
Aby zbierać plony, trzeba najpierw zasiać. Abyś mogła delektować się płynną znajomością języka angielskiego, potrzebujesz poświęcić swój czas na zaplanowanie kluczowych działań. Podejdź do tego z pozytywnym nastawieniem. Bo właśnie ten proces, w finalnym efekcie pozwoli Ci odzyskać większość swojego czasu włożonego na samym początku.
Dobrze zaplanowana nauka oddaje poświęcony czas w późniejszym etapie i często oszczędza sporo pieniędzy!
Dzięki dobremu zaplanowaniu nauki uczysz się lepiej, szybciej i skuteczniej! A o to w tym wszystkim chodzi!
Nie myśl, że musisz uczyć się dużo i ciężko – ucz się mądrze i osiągaj sukcesy w szybszym tempie.
Jakie narzędzie pomoże Ci skutecznie zaplanować naukę angielskiego?
Aby skutecznie zaplanować swoją naukę, potrzebujesz odpowiednich narzędzi.
Zbierając całe swoje doświadczenie, stworzyłam dla Ciebie niedatowany Planner Językowy, dzięki któremu właściwie zaplanujesz pierwszy etap Twojej nauki, czyli słownictwo.
Niedatowany charakter Plannera Językowego sprawia, że możesz rozpocząć swoją przygodę z angielskim o dowolnej porze roku!
Planner Językowy ma funkcję planowania oraz aktywnego rozwijania Twoich umiejętności językowych, a to wszystko za sprawą odpowiednich szablonów, które znajdują się w jego wnętrzu.
Wiem, jak ważna jest elastyczność podczas procesu nauki języka. Dlatego Planner Językowy, który jest tak zaprojektowany, aby można było z łatwością wymieniać oraz przekładać między sobą poszczególne szablony.
Planner Językowy w formie segregatora to pierwszy w Polsce tego rodzaju produkt, który daje nieskończone możliwości elastycznej pracy nad swoim rozwojem językowym.
Przykład szablonu w części plannerowej:
Przykład szablonu w części językowej:
Jeśli marzysz o świetnym posługiwaniu się językiem angielskim, potrzebujesz użyć niestandardowych rozwiązań. Takich, które zaprowadzą Cię na właściwą drogę rozwoju językowego!
Planner Językowy zawiera moje autorskie metody nauki słownictwa, które stosuję od wielu lat wśród moich kursantów. Setki z nich z łatwością posługuje się teraz językiem angielskim, dzięki zastosowaniu niestandardowych rozwiązań, które znajdziesz w Plannerze Językowym.