Bariera językowa

Uczysz się języka angielskiego od bardzo dawna i nawet po wielu latach nauki nie osiągnęłaś pełnej swobody językowej? 

Możliwe, że bariera językowa doskwiera Ci tak mocno, że nie jesteś w stanie komunikować się płynnie po angielsku podczas zagranicznych wyjazdów czy chociażby w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych? 

Jeśli odczuwasz stres związany z komunikowaniem się po angielsku i czujesz, że chcesz zmienić swoje życie na lepsze – przeczytaj ten artykuł do końca! 

Czym jest bariera językowa?

Bariera językowa to nic innego jak poczucie braku pewności siebie w rozmowie w obcym języku. 

Spowodowana jest najczęściej czynnikami zewnętrznymi, które silnie oddziałują na ludzki umysł, w efekcie czego uczący się języka unika jego używania, ponieważ boi się, że zostanie np. ośmieszony lub po prostu, że nie przekaże właściwie informacji. 

Kiedy to się zaczęło?

Bariera językowa ma swój początek najczęściej we wczesnych latach nauki języka i jest mocno związana z przykrą sytuacją, którą uczeń doświadczył np. w wyniku ośmieszenia oraz poniżenia przez kolegów lub nauczycieli. 

Niejednokrotnie pewnie byłaś świadkiem takiej sytuacji, w której nauczyciel zadał pytanie – odnośnie przetłumaczenia jakiegoś słówka albo może z dziedziny gramatyki i uczeń niestety nie był zbyt dobrze przygotowany z danego materiału, w efekcie czego plątał się w swojej wypowiedzi, a cała klasa „pękała” ze śmiechu. 

Takie sytuacje mocno stresują i pozostawiają na długie lata olbrzymi ślad w postaci bariery językowej. 

Jako dorosła osoba czujesz, że chcesz zmienić swoje życie na lepsze, chcesz komunikować się płynnie po angielsku. Nie chcesz odczuwać stresu podczas rozmowy, ale myśli z przeszłości skutecznie Ci to uniemożliwiają. 

W Twojej głowie wykształcił się pewien schemat, który koduje Twoje podejście do języka angielskiego w określony sposób. 

Myślisz sobie, skoro wtedy dzieci lub nauczyciele Cię wyśmiewali, poniżali Cię przy wszystkich, to na pewno taka sytuacja będzie miała miejsce obecnie. 

Czas skończyć z tak rujnującym podejściem! 

Jedyną drogą do osiągnięcia pewności siebie w rozmowie po angielsku jest stawienie czoła problemom z przeszłości, zaakceptowanie siebie w roli użytkownika języka angielskiego i ruszenie w kierunku swojego celu. 

Aby osiągnąć sukces i odblokować się na dobre potrzebujesz w pierwszej kolejności skrzętnie przeanalizować przyczynę Twojego problemu, tak abyś była w stu procentach pewna co spowodowało, że Twoja pewność siebie w rozmowie po angielsku została zaburzona. Dzięki temu spojrzysz na swoje problemy niczym lekarz na tabelę wyników i będziesz rozumieć pewne zależności. 

Zaakceptuj siebie

W drugiej kolejności musisz zadbać o akceptację siebie w rozmowie po angielsku w różnych sytuacjach. 

Zastosuj technikę twórczego optymizmu, który polega na tym, abyś nie koncentrowała się na myślach destrukcyjnych. Zacznij myśleć twórczo i kreatywnie o tym, co chcesz osiągnąć i na tym koncentruj wszystkie swoje wysiłki. 

Dzięki temu zobaczysz, że rzeczy wydające się wcześniej niemożliwe i nieosiągalne stają się realne. 

Przełamanie się spowoduje, że od razu poczujesz się lepiej. Twoja postawa ciała, gesty, a finalnie wypowiadane słowa będą emanowały pewnością siebie. 

Zdobycie pewności siebie w rozmowie po angielsku jest procesem, który wymaga odpowiedniego podejścia oraz zastosowania technik, które zdecydowanie przyśpieszą osiągnięcie celu, jakim jest pozbycie się stresu oraz płynne komunikowanie się w różnych sytuacjach. 

Videobook – Pokonaj barierę językową to szansa dla Ciebie na lepsze życie! 

Kliknij przycisk poniżej, dowiedz się więcej i POKONAJ barierę językową! 

Videobook-jak-pokonac-bariere-jezykowa

Trzymam za Ciebie kciuki! 

Instruktorka Angielskiego