Lepsze rozumienie tekstu
Też tak masz, że gdy zabierasz się za przeczytanie jakiegoś artykułu, książki lub publikacji po angielsku stajesz przed dylematem czy tłumaczyć cały tekst słowo po słowie, czy lepiej wysnuć z niego ogólny kontekst? Dowiedz się jak czytać we właściwy sposób i czerpać z tego przyjemność!
W jaki sposób czytać po angielsku?
Czytanie po angielsku, to jedna z wielu technik, która pomaga ćwiczyć nabyte wcześniej umiejętności oraz poszerzać swoją wiedzę o nowe przydatne słowa i wyrażenia.
Bez wątpienia osoby, które regularnie czytają książki, teksty lub publikacje napisane w języku angielskim przyswajają wiedzę szybciej. W ten sposób dostarczają swojemu mózgowi świeżą porcję angielskich wyrażeń i zwrotów, które później mogą wykorzystać w praktyce.
Jednak nie wszyscy robią to dobrze.
Wyobraź sobie sytuację.
Wychodzisz z księgarni, trzymasz w ręku pachnącą nowością, pięknie wydaną książkę w angielskiej wersji językowej. W podskokach mkniesz do domu, a w głowie już układasz cały plan na wieczór:
najpierw pyszna kolacja, gorąca kąpiel aromatyzowana kokosowym mlekiem i najlepsze na koniec – zanurzenie się w treści Twojej świeżo kupionej książki autorstwa Sophie Kinsella.
Rozsiadasz się wygodnie i zabierasz się za czytanie.
Po 5 minutach spędzonych nad książką magiczny czar pryska.
Zaczynasz nerwowo przewracać kolejne strony, ale wciąż to samo. Na każdej stronie pojawiają się słowa, których nie znasz. Twój telefon jest już rozgrzany do czerwoności od korzystania ze słownika internetowego. Frustracja narasta. Mija kolejne 5 minut, rzucasz książką w najdalszy kąt Twojego pięknego pokoju. Włączasz telewizor, rozsiadasz się przed ekranem i oglądasz dwutysięczny odcinek Mody na Sukces – oczywiście z włączonym polskim lektorem, bo na angielski już nie masz siły i nerwów.
Twoją leżącą w kącie pokoju — jeszcze niedawno pachnącą świeżością książkę pokrył już pierwszy kurz.
W zderzeniu z pierwszymi trudnościami radość, która towarzyszyła Ci w księgarni, odkrywając jeden jedyny egzemplarz swojej „wymarzonej” książki, już dawno odeszła w zapomnienie.
Pozostała złości i rozgoryczenie.
Co możesz zrobić, aby czerpać z czytania przyjemność?
Przede wszystkim sprawcą całego zamieszania jest błędne podejście do czytania książki po angielsku.
Obszerniejsze teksty, które napisane są w języku angielskim, należy traktować kontekstowo. Chodzi tutaj o wyciągnięcie głównego wątku, który przewija się w książce, tak aby rozumieć tekst ogólnie.
Błędem jest tłumaczenie każdego słowa z osobna, ponieważ wydłuża to czas przeczytania całej książki, przez co niesamowicie zniechęca czytelnika to odkrywania historii zawartej w danym tekście.
Powiesz „No dobra, ale w jaki sposób zrozumieć tekst nie tłumacząc wszystkiego, czego się nie wie?”
Bardzo przydatnym sposobem jest tłumaczenie na podstawie konkretnego, całego fragmentu tekstu. Czytanie kontekstowe umożliwi Ci ogólne rozumienie tekstu, bez konieczności tłumaczenia wszystkiego słowo w słowo.
Spójrz na poniższy przykład:
One sunny day in Los Angeles, a group of tourists were taking a bus tour around the city. As they passed by the famous Beverly Hills neighborhood, the tour guide pointed out a stunning mansion and said, „That’s where Tom Cruise lives!”
W tekście znajdziesz wytłuszczone wyrazy:
➡️ in Los Angeles,
➡️ Beverly Hills,
➡️ Tom Cruise.
Zwróć uwagę, że słowa te są wzajemnie ze sobą powiązane.
Dzięki takiemu spostrzeżeniu jesteśmy w stanie dowiedzieć się, że fragment dotyczy Stanów Zjednoczonych, a konkretniej mówiąc jednej z najsłynniejszych dzielnic Los Angeles – Beverly Hills.
Mamy również informację, że tekst dotyczy Toma Cruise’a. Jak zapewne wiesz, Tom Cruise jest bardzo znanym aktorem w USA.
Ten prosty zabieg spowodował, że przenosisz swoje myśli prosto do słonecznej Kalifornii. Zaczynasz sobie wyobrażać miejsce, wczuwasz się w tekst i dzięki temu czytanie zaczyna Cię wciągać. Niecierpliwie czytasz kolejne kartki i chcesz jak najszybciej dowiedzieć się, co jest dalej.
Zobacz, że zaznaczyłam zaledwie 3 przykłady, a już tak wiele jesteś w stanie sobie wyobrazić!
Wróćmy jeszcze do powyższego tekstu. Kursywą zaznaczyłam słowa, które również mogą Ci się przydać:
➡️ group of tourists
➡️ tour guide
Wiesz już, że akcja dzieje się w Beverly Hills i jest związana z Tomem Cruisem, dodatkowo uzyskujesz informację, że jest tam jakaś grupa turystów z przewodnikiem.
Masz w tym momencie zaznaczone 5 wyciągniętych z tekstu przykładów, a już w Twojej głowie kształtuje się dokładniejszy obraz całej sytuacji.
Taki zabieg pozwala na bardzo ogólne spojrzenie na dany tekst. Zauważ, że czytając książkę dla przyjemności, nie musisz dokładnie analizować każdego słowa, żeby ostatecznie „być w temacie”.
Oczywiście jak najbardziej przyda Ci się również słownik internetowy. Dzięki niemu doprecyzujesz tłumaczenie, aczkolwiek pamiętaj, aby sprawdzać pojedyncze słowa, które naprawdę wydają Ci się trudne. Nie sprawdzaj wszystkiego, w przeciwnym razie szybko się zniechęcisz i po kilku chwilach odłożysz książkę na półkę.
Podkreślaj słowa, które wydają Ci się naprawdę trudne!
Pamiętam, jak w szkole nauczyciele mówili – nie wolno pisać po książce! Osobiście uważam, że podkreślanie oraz pisanie ważnych informacji w Twojej książce nie stanowi niczego złego!
Jest to bardzo pomocny sposób, który pomaga w budowaniu słownictwa. Kompletnie nie przejmuj się tym, że kiedyś ktoś powiedział srogo, że książka to nie miejsce na robienie notatek! Wręcz przeciwnie, jeśli potrzebujesz coś zanotować nie wahaj się, zrób to od razu!
Pamiętaj jednak, aby Twoje notatki stanowiły maksymalnie około 10 – 15 % jednej strony. Jeśli zaczniesz robić obszerniejsze notatki, lub podkreślisz zbyt wiele słów – ta metoda straci na znaczeniu.
Zbyt wiele podkreślonych słów, zamiast pomóc spowoduje, że odczujesz chaos i rozproszenie.
Czytając nabywasz płynności językowej!
Wiele osób uważa, że do osiągnięcia płynności językowej wystarczy rozmawiać. Konwersacje pomogą Ci zbudować i utrzymać świetną kondycję językową, ale na sukces językowy składa się wiele elementów.
Czytanie jest kolejnym puzzlem w całym cyklu nauki angielskiego, także jeśli chcesz rozwinąć umiejętności i odnieść sukces w tym języku. Marzysz o płynnej komunikacji bez stresu, nie możesz pominąć czytania. Pamiętaj o tym!
Make English Your Superpower!
Pozdrawiam.
Instruktorka Angielskiego